کانال تلگرام هایپرتمپ

همون آپرین اولین ایرانی فاتح قله اورست

 اولین ایرانی كه به قله اورست  صعود نموده است هومن آپرين ميباشد . هومن آپرین در 23 مهر 1369 (15 اکتبر 1990) با عنوان اولين ايرانی بر قله‌ی اورست پا گذارد. از زمانیکه «سر ادموند هیلری» انگلیسی در سال 1952 به این قله مرتفع و دست نیافتنی ( مرتفع ترین قله دنیا) صعود نمود تا به حال  صد ها نفر از ملیتهای مختلف توانسته اند به اورست صعود نمایند و هومن آپرین یکی از آنهاست. هومن آپرین در سال 1325 در تهران متولد شد و در سن 15 سالگی به ورزش کوهنوردی علاقمند شد و در طی سه سال توانست به قله های متعددی از جمله دماوند صعود نماید.

وی در سن 18 سالگی برای ادامه تحصیلات راهی آمریکا شد و تحصیل خود را در رشته اقتصاد در دانشگاه UCLA  ادامه داد.  پس از چندی به عنوان نقشه بردار در کوههای راکی ایالت وایومینگ مشغول به کار شد و پس از هشت سال کار در این رشته ، تصمیم گرفت که برای همیشه شغل کوهنوردی را به عنوان حرفه برای خود انتخاب نماید و در نتیجه شرکت «هیم کوه» را تاسیس نمود. در این شرکت وی ضمن تعلیم کوهنوردی ، به عنوان راهنمای کوهنوردی نیز به استخدام علاقمندان در آمده و آنها را به قلل مختلف می برد. در سال 1365 وی تصمیم گرفت که راه جدیدی را در کوه «آمادبلام» برای صعود از سلسله جبال هیمالیا در کشور نپال ایجاد نماید.


این کوه در نزدیکی اورست قرار دارد و با آنکه 6850 متر بیشتر ارتفاع ندارد (در مقایسه با اورست 8848 متری) یکی از مشکل ترین قله ها برای صعود می باشد و هفتصد متر آخر تقریبا دیواره عمودی است که برای صعود احتیاج به صعود فنی سنگ و یخ دارد. در اسلایدهایی که هومن از این صعود خود دريك سخنرانی اش نشان داد ، صحنه هایی را می شد دید که کوهنوردان شب را به طور عمودی در کیسه خواب گذرانده اند در حالیکه با میخ به صخره و یخ وصل بوده اند.

هومن در این صعود سرپرست بوده و توانست خودش و گروه را با موفقیت به بالای این قله برساند.

پس از آن وی حتی فکر رفتن به اورست یعنی بام دنیا را نیز در سر نمی پروراند زیرا سفر به اورست احتیاج به یک گروه مجهز دارد و سفر می تواند از  5. 2 تا 3 ماه به طول انجامد(بر حسب شرایط جوی) و مخارج آن برای یک گروه 15نفری در حدود ٢٥٠٠٠٠ دلار می باشد که از عهده هر کسی برنمی آید و معمولا دو گروه موفق به سفر می شوند: گروههایی که توسط دولتها حمایت می شوند و ثروتمندانی که تصمیم می گیرند برای ارضای روح سرکش خود به جای هر فعالیت دیگری به قله اورست صعود نمایند. یا بعضی وقتها همین افراد تصمیم می گیرند که به بلندترین نقطه هفت قاره جهان صعود نمایند که اورست بلندترین نقطه قاره آسیا و جهان می باشد. 

این افراد برای رسیدن به منظور خود گاه مجبور به استخدام راهنماهای با تجربه مانند هومن می شوند.

این دقیقا حالتی است که باعث شد هومن بتواند به اورست سفر بکند و از این راه حتی حقوق نیز دریافت کند که به قول خودش این فقط می توانست یک هدیه از طرف خداوند باشد. یک گروه 5 نفری آمریکایی که مایل به سفر به اورست بودند با هومن تماس گرفتند و از او تقاضا کردند که یک برنامه صعود اورست را برایشان سازمان بدهد و راهنمای آنان باشد. ابتدا هومن می بایست اجازه صعود را از دولت نپال دریافت می نمود. دولت نپال معمولا فصلی 5 الی 6 اجازه سفر بیشتر به اورست  صادر نمی نماید (فقط در بهار و پاییز) که این به علت حفاظت محیط زیست و همچنین جلوگیری از ترافیک زیاد کوهنوردان است. هر گروه باید معمولا چندین کارگر (شرپا) را برای حمل آذوقه و وسایل استخدام نماید. البته بیشتر این کارگران تمام مسیر را نمی روند و در یکی از آخرین کمپ ها باقی می مانند و فقط کوهنوان اصلی به راه خود ادامه داده و به قله صعود می نمایند که به خاطر کمبود اکسیژن احتیاج به ماسک اکسیژن نیز دارند . هر گروه باید یک دکتر و یک نماینده دولت نپال را نیز به همراه داشته باشد. هومن توانست این اجازه را برای مهر سال 1369 بگیرد.

در زمان موعود پس از استخدام 4 راهنمای آمریکایی، کانادایی و روسی  ده نفر اکیپ به همراه بیست کارگر محلی و سیصد باربر عازم فتح اورست شدند.

در ده روز اول وقتی که شرپاها و چهار نفر راهنمای دیگر شروع به صعود و باربری به طرف کمپ شماره 1 و 2 کردند ، هومن 5 مشتری را به سمت یک قله 6000 متری برای صعود تمرینی برده و آنها را برای رفتن به اورست آماده نمود.

در واقع سفر آنها با پیاده روی در جنگلها برای رسیدن به کمپ شماره یک آغاز شد که اول سپتامبر به کمپ اول و 10 سپتامبر به کمپ شماره دو رسیدند و 21 سپتامبر به کمپ شماره 3 و 26 سپتامبر به کمپ شماره  4 . بالاخره روز 4 اکتبر دو راهنما به اورست رسیدند و روز 5 اکتبر هومن و یکی از شرپاها به قله صعود کرده و طناب هایشان را برای صعود بقیه در نزدیکی قله آویزان کردند.


Image result for ‫هومن آپرین‬‎

یه این ترتیب هومن اولین ایرانی بود که توانست به بام دنیا قدم بگذارد.

البته گروه غذای کافی برای اقامت طولانی می برد تا اگر سفر طولانی شد آذوقه کافی برای گروه وجود داشته باشد که  در اين مورد برای وی سفر نسبتا کوتاهی شد.

پنجشنبه 12 شهريور 1394 سرگرمی
سفارش طراحی / نمونه کار