close
تبلیغات در اینترنت
رئش ها تشخیص بگونیا (برگی)
قوانین اجباری اینستاگرام ما کانال ما در میهن ویدئو ثبت تخصص
 • دانلود مجله discover سپتامبر 2019

  دانلود مجله discover سپتامبر 2019

 • دانلود رایگان مجله نشنال جئوگرافیک اکتبر 2019

  دانلود رایگان مجله نشنال جئوگرافیک اکتبر 2019

 • عکسهای از جنگل های عمیق تاریک

  عکسهای از جنگل های عمیق تاریک

 • نشریه معماری فلزی MEATAL ARCHITECTURE

  نشریه معماری فلزی MEATAL ARCHITECTURE

 • دانلود رایگان نشریه آمریکایی Agriculture

  دانلود رایگان نشریه آمریکایی Agriculture

 • اطلاعات کامل گل داوودی (از انواع روشت کاشت تا بهر برداری و نگهداری) با ذکر منبع

  اطلاعات کامل گل داوودی (از انواع روشت کاشت تا بهر برداری و نگهداری) با ذکر منبع

 • بارور سازی ابر ها در جهان و ایران+PDF

  بارور سازی ابر ها در جهان و ایران+PDF

 • نکات جالب اما کاربردی

  نکات جالب اما کاربردی

 • طراحی هوشمندانه

  طراحی هوشمندانه

 • طراحی بسیار زیبا میز رودخانه ای

  طراحی بسیار زیبا میز رودخانه ای

تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت
رئش ها تشخیص بگونیا (برگی)

 

بیش از 1000 گونه بگونیا در دنیا وجود دارد که باعث شده سیستم طبقه بندی پیچیده ای بر اساس گلها، روش تکثیر و برگهای آن ایجاد شود. برخی از انواع بگونیا تنها به خاطر شکل و رنگ فوق العاده برگهای آن نگهداری میشوند و یا هیچ گلی ندارند یا گل آنها چندان زیبایی قابل توجهی ندارد.

دسته بندی انواع بگونیا

گیاهان بگونیا در امریکای جنوبی و مرکزی به صورت وحشی میرویند و گیاه بومی هندوستان هستند. بگونیا در شرایط آب و هوایی استوایی دیگر نیز یافت شده و به روشهای مختلف تکثیر میشود. هر یک از شش زیر بخش بگونیا برگهایی منحصر به فرد دارند که برای کمک به شناسایی گونه آن استفاده میشود.

برگهای بگونیای غده ای

بگونیای غده ای   

( Tuberous Begonia ) به واسطه گلهای پرجلوه اش شناخته میشود. این گیاه ممکن است یک یا دو گلبرگ چین دار در رنگهای مختلف داشته باشد. برگهای بگونیای غده ای بیضوی شکل و سبز رنگ هستند و اندازه آنها به حدود 20 سانتیمتر میرسد. برگهای بگونیای غده ای براق بوده و هنگامی که دما افت میکند یا فصل تغییر میکند، میمیرند. برگهای بگونیای غده ای باید بر روی گیاه بمانند تا گیاه بتواند غده را برای فصل رشد بعدی دوباره تغذیه کند. در شکل بالا نمونه ای از بگونیای غده ای را مشاهده میکنید.

برگهای بگونیای ساقه عصایی یا نی مانند

بگونیای ساقه عصایی ( Cane Stemmed Begonia ) عمدتا به خاطر زیبایی برگهای قلبی شکل و سبز خاکستری اش پرورش داده میشود. این گیاه به سرما حساس بوده و اندازه برگهای آن تقریبا به 15 سانتیمتر میرسد و بیضوی شکل است. برگها همیشه سبز بوده و سطح زیرین آنها خالهای قرمز و نقره ای دارد. برگهای این بگونیا بر روی ساقه های بامبو شکل قرار دارند که ارتفاع آنها به 3 متر ممکن است برسد و ممکن است نیاز به تیرک پشتیبان داشته باشد.

از جمله انواع بگونیای نی مانند میتوان به بگونیای بال فرشته ای اشاره کرد که برگهای سبز براق دارد که شبیه بالهای ظریف و زیبا هستند (شکل بالا).

برگهای بگونیا رکس

این نوع بگونیا نیز بگونیای برگی است که یک گونه خانگی به شمار می آید. بگونیا رکس ( Rex- cultorum Begonia ) در دمای 21 تا 24 درجه سانتیگراد بهتر رشد میکند. برگهای آن قلبی شکل بوده و جالب توجه هستند. برگهای بگونیا رکس ممکن است به رنگهای قرمز روشن، سبز، صورتی، نقره ای ،خاکستری و بنفش در الگوها و ترکیبات جالب دیده شوند. برگهای بگونیا رکس کمی کرکی و بافت دار است که جلوه برگ را بیشتر میکند (شکل بالا). معمولا گلهای آن در بین برگها پنهان میشوند.  

برگهای بگونیای ریزوم دار یا ریزومات

برگهای بگونیای ریزوم دار ( Rhizomatous begonia ) نسبت به آب حساس هستند و باید فقط به خاک آن آب داده شود. آب موجب تاول زدن و تغییر رنگ برگها میشود. برگهای بگونیا ریزوم دار کرکی و کمی آبدار هستند و به چند شکل مختلف دیده میشوند. نوعی از این بگونیا به واسطه شکل چند گوشه ای خود بگونیای ستاره ای نامیده میشود.

در برخی انواع آن بر روی برگها اشکالی شبیه به علامت نازیها دیده میشود که کاملا بافت دار است (شکل بالا) و برخی دیگر برگهای شبیه کاهو با لبه های چین دار دارند. اندازه برگها متفاوت بوده و از 2.5 سانتیمتر تا تقریبا 30 سانتیمتر متفاوت است.

برگهای بگونیای عروس

بگونیای همیشه گل ( Semperflorens ) با عناوین بگونیای عروس و بگونیای واکسی (به واسطه برگهای آبدار واکسی) نیز شناخته میشود. این گیاه به صورت انبوه رشد میکند و گیاهی یک ساله است. بگونیای عروس گیاه مناسبی برای باغچه و گلدان است و به واسطه گلدهی مداوم و فراوان طرفداران زیادی دارد. برگهای این بگونیا ممکن است سبز، قرمز یا قهوه ای روشن بوده و برخی انواع آن چند رنگ بوده یا برگهای تازه سفید در می آورند. برگهای این بگونیا زبر نیست و بیضوی شکل است.

 بگونیای بوته ای شکل

بگونیای بوته ای شکل ( Shrub-like begonia ) دسته برگهای انبوه و متراکم 7 سانتیمتری دارد. برگهای آن اغلب به رنگ سبز تیره هستند اما ممکن است خالهای رنگی نیز در آنها دیده شود. رطوبت و نور زیاد در زمستان رنگ برگها را روشنتر میکند.  بگونیا بلند و کم برگ میشود بنابراین با چیدن برگها میتوانید شکل انبوه و درختچه ای آن را تقویت کنید. برگهای چیده شده (با کمی ساقه) را میتوانید در خاک پیت یا خاکهای مناسب رشد دیگر قرار دهید تا ریشه داده و گیاه جدیدی تولید شود.
منبع:http://nargil.ir


خبرنامه

*
< >برای عضویت در خبر نامه فضای سبز ایمیل خود را در کادر پایین وارد کنید

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

*