میز خدمت رایگان د گرین دات آی آر

تحصیل کدام رشته کاردانش

معرفی رشته های شاخه ی کاردانش


      آموزش متوسطه ی کار دانش به عنوان شاخه ای از آموزشهای متوسط به آموزشهایی اطلاق میشود که  موجبات ارتقاء دانش افراد و ایجاد مهارتهای لازم  و به فعلیت در آوردن استعدادهای نهفته ی انان را فراهم میسازد تا آنها رابرای احراز شغل ، حرفه و کسب و  کار مشخص آماده سازد و یا مهارت آنها را برای انجام کاری که به انان محول شده است تا  به سطح مطلوب افزایش بخشد.

 

 

      معرفی و اهداف شاخه ی کاردانش:

 

      شاخه کار دانش در نظام جدید آموزش متوسطه با هدف هدایت قابلیت های حرفه  آموزی  دانش آموزان و پرورش استعدادهای مهارتی  آنان  و تبدیل توانی های علمی و بالقوه دانش آموزان به فعل و عمل و تربیت نیروی انسانی ماهر و نیمه ماهر جهت  اشتغال در بخشهای   صنعت ، خدمات ، کشاورزی و در واقع  حل کلاف سر در گم ورود فارغ التحصیلان  متوسطه  به دوره ی آموزش عالی و بالاخره  به منظور خود کفا ساختن فارغ التحصیل ان متوسطه  در   زمینه ی اشتغال و فراهم آوردن زمینه های خود اشتغالی آنان به نحوی که هر فارغ التحصیل شخصاً توانا ئی اشتغال و کسب در آمد و انجام خدمت به جامعه را داشته باشد طراحی شده وبا روشی نو و انعطاف پذیر تاسیس شده است.

 

          اصولاً هدف شاخه کاردانش عبارت است از :

 

·   آموختن فنون و مهارتهی مورد نیاز جامعه به افراد از طریق اجرای دوره های مختلف.

·     هدایت و پرورش استعدادهای افراد به تناسب علاقه و انگیزه آنان به رشته ها ،

حرف و  و مشاغل و پرورش قدرت انتخاب شغل و انتخاب راه درست زندگی.

ضوابط ورود به شاخه کار دانش:

× مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درسهای  حرفه و فن وهنر

 در سه پایه در دوره ی راهنمایی بدون ضریب کمتر از 30 نباشد.

× در دوره ی متوسط از درس کارگاه خود اتکایی نمره ی راهنمایی و پایه اول متوسط

 دانش آموز در صورت انتخاب درس کارگاه  خوداتکایی حداقل  70 و در صورت عدم انتخاب و یا حذف درس کار گاه خود اتکایی حداقل 60 باشد یا به عبارت دیگر معدل درسهای مرتبط با شاخه  از 10 کمتر نباشد.

 

 

× ثبت نام موقت در تیر ماه در هنرستانهای کاردانش از بین کلیه متقاضیان با معدل کل سال اول متوسطه بین 10 تا 20 به صورت موقت انجام میپذیرد.

× ثبت نام قطعی در مرداد ماه از بین ثبت نام  شدگان موقت با گزینش معدل از بال

 به پایین با توجه  به  ظرفیت  رشته های  هر هنرستان صورت می گیرد.

× دانش آموزان در شاخه کاردانش حداقل 96واحد درسی را که شامل 53 واحد

عمومی مشترک و 43 واحد مهارتی  میباشد می گذرانند.

× دروس تخصصی در این شاخه به دو بخش نظری ( تِئوری) و عملی (مهارتی ) تقسیم شده است.

 

متقاضیان شاخه کاردانش میتوانند به یکی از روشهای زیر کسب دیپلم در این شاخه  ناِئل  شوند:

 

× گرداندن واحدهای عمومی و مهارتی در هنرستانهای دولتی کاردانش.

× گذراندن واحدهای عمومی در هنرستانهای دولتی کاردانش و گذراندن واحدهای مهارتی

 در آموزشگاههای آزاد.

× گذراندن واحدهای عمومی و مهارتی در هنرستانهای کار دانش غیر انتفاعی.

 

 نحوه ی ادامه تحصیل هنر جویان شاخه ی کار دانش:

 

 کلیه هنرجویان شاخه ی کار دانش ، پس از پایان دوره ی سه ساله اخذ دیپلم می توانند به طریق ذیل در سطوح بالاتر ادامه تحصیل دهند:

v    بدون  گذراندن دوره ی پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دوره ی کاردانی پیوسته شرکت نموده و پس از احراز قبولی در یکی از آموزشکده های فنی و حرفه ای سراسر کشور ، پس از 2 سال تحصیل  داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند.

v     بدون گذراندن دوره ی پیش دانشگاهی در آزمون ورودی آموزشکده های  وابسته به دانشگاه جامع تکنولوپی ( علمی _ کاربردی) شرکت نموده و پس از احراز قبولی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ  مدرک کاردانی شوند.

v     بدون گذراندن  دوره  پیش دانشگاهی  و با توجه به شرط معدل در دانشگاه آزاد ثبت نام نموده و در دوره ی کار دانی پیوسته ادامه تحصیل دهند.

 

 

در زمينه كشاورزي شش گروه وهشت زير گروه دارد. رشته هاي اين زمينه در گروه هاي زير ارائه مي شود:

 

1-    ماشين هاي كشاورزي

 

2-    امور دامي و طيور

 

3-    امور زراعي و باغي:زراعت، باغباني ، صنايع غذايي

 

4-    جنگل و مرتع

 

5-    شيلات

 

6-    حشرات مفيد: پرورش كرم ابريشم

 

برنامه ريزي درسي رشته هاي مهارتي كاردانش

 

 

رشته هاي تحصيلي شاخه كاردانش ، تركيب مناسبي از مواد درسي متنوعي است كه به تناسب نياز فراگيران و بازار كار سازماندهي مي شوند. به طور كلي مي توان مواد درسي رشته هاي كار دانش را به شرح زير تقسيم بندي كرد :

الف : دروس عمومي :
درسهايي است كه آموختن آنها براي بينش عمومي ، اجتماعي ، اقتصادي و سياسي دانش آموزان دوره متوسطه ضرورت دارد. تعداد اين قبيل درسها در كليه رشته هاي شاخه كاردانش 53 واحد است كه 31 واحد آن را در پايه اول و 22 واحد باقي مانده در سال هاي دوم و سوم به دانش آموزان ارائه مي شود.
ب : دروس اختصاصي :
درس هايي است كه دانش آموزان با گذراندن آنها پابه عملي يا علمي مناسبي براي ورود به بازار كار و اشتغال يا ادامه تحصيل در سطوح عالي تر را در يك رشته يا گرايش خاص كسب مي كنند.
استاندارد مهارت (درس هاي مهارتي ) :
آن دسته از درس هاي اختصاصي شاخه كار دانش است كه از طريق آنها مهارت هاي حرفه اي مورد نياز براي اشتغال به يك حرفه مفيد به صورت نظري و عملي بر اساس استانداردهاي ملي و بين المللي مربوط آموزش داده مي شود. تدوين استانداردهاي مهارت به عهده سازمان و وزارتخانه ذيربط است و برگزاري آزمون هاي مهارتي و تعيين حدنصاب نمره قبولي آنها اختيارات سازمان هاي مذكور مي باشد. در حال حاضر مسئوليت اغلب استانداردهاي مهارت شاخه كاردانش به عهده مراجع زير مي باشد.
سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
سازمان تبليغات اسلامي
سازمان صنايع دستي ايران
وزارت بازرگاني
درسهاي انتخابي :
درسهايي است كه با توجه به تفاوت هاي فردي به منظور پرورش و علايق و استعدادها و يا رفع نيازهاي آموزشي دانش آموزان از بين مجموعه اي از درسهاي فعاليت محور (درسهايي از فعاليت دانش آموزان تاكيد دارد ) در پايه اول متوسطه به دانش آموزان ارائه مي شود. درسهاي انتخابي مشتمل بر درسهاي جبراني و درسهاي پرورشي و ساير دروس است.
درس هاي تكميل مهارت :
درسهايي است كه به منظور افزايش سطح اطلاعات و مهارت هاي مورد نياز براي ورود به بازار كار به دانش آموزان كاردانش ارئه مي شود. مانند كارآفريني ، قانون كار ، بهداشت و ايمني كار ، كاروزي.
درس هاي اختياري :
درسهايي است كه با تعداد واحدهاي مورد نيازهر يك رشته هاي شاخه كار دانش متناسب با فعاليت و هدفهاي هر رشته و حسب شرايط و متقاضيان منطقه آموزشي به دانش آموز كار دانش ارائه مي شود.

 

 

پر در آمدترین رشته کاردانش کدام است؟